TR EN DE IT
 

 Rotasyon

 

Rotasyon; İngilizce 'den dilimize yerleşmiş bir kelime olup bu teknoloji savurma olarak da adlandırılır.

Genel olarak proses, kalıbın içerisine konulan hammaddenin belirli sıcaklıkta fırın içerisinde çok eksende dönerek, parçanın yapısına göre istenen sürede kalıbın iç şeklini almasıyla gerçekleşir. Rotasyon kalıplama, içi boş plastik ürünler almamızı sağlayan bir teknolojidir.

Bu teknolojinin en bilinen ürünleri özellikle otomotiv sanayiinde kullanılan yakıt depoları, Ad-Blue depoları, çeşitli kaplama ve depolama ürünleri, su-gıda depoları, tarım-zirai sektöre ait çeşitli ürünler, çeşitli oyuncaklar, tekstil depoları gibi ürünlerdir. Rotasyonda kalıbın içine, dolayısıyla ürünün dış yüzeyine müdahale etmemiz, şeklini belirlememizle mümkün olduğu için ürün ve sektör çeşitliliği çok fazladır.

Firmamız özellikle otomotiv ürünlerinde üretim vizyonuna sahip olduğundan, bu teknoloji ile yakıt depoları ve Ad-Blue depoları konusunda uzmanlaşmıştır.


ROTASYON TEKNOLOJİSİNİN AVANTAJLARI

  • Diğer teknolojiler ile üretilmesi mümkün olmayan karmaşık şekilli ve hacimli plastik parçaların bu teknoloji ile üretilmesi mümkündür.
  • Ürün et kalınlığı gibi birçok ürün özelliği kalıba bağlı olmadan proses esnasında değiştirilebilir.
  • Kalıplarında kullanılan teknoloji ile kalıp modifikasyonları kolay, hızlı ve ekonomik olarak yapılabilir.
  • Çift komponentli ürünler basılabilir ve bu komponentler arasında ses/ısı yalıtımı yapabilecek değişik kimyasallar üretim esnasında parçayla birleştirilebilir.
  • Aynı ürün farklı renkte hammadde ile üretim yapılabilir.
  • Aynı kalıp ile farklı plastik malzemelerden ürün elde etmek diğer teknolojilere nazaran daha kolay ve uygulanabilirdir.